Prep Sports

Scoreboard Prep Sports | Snow College | B.Y.U.

Olympic Men’s Basketball - Tue 9/2/14

  • Ukraine 64 Turkey 58 Final
  • United States 98 New Zealand 71 Final
  • Dominican Republic 74 Finland 68 Final
  • Mexico 79 Angola 55 Final
  • Australia 82 Lithuania 75 Final
  • Slovenia 89 Korea 72 Final

Women’s College Soccer - Mon 9/1/14

  • Baylor 2 BYU 1 Final

MLB - Mon 9/1/14

  • Tampa Bay 4 Boston 3 Final
  • Miami 9 N.Y. Mets 6 Final
  • Philadelphia 7 Atlanta 0 Final
  • Minnesota 6 Baltimore 4 Final
  • St. Louis 5 Pittsburgh 4 Final
  • Chi Cubs 4 Milwaukee 2 Final
  • Detroit 12 Cleveland 1 Final
  • Oakland 6 Seattle 1 Final
  • San Diego 3 Arizona 1 Final
  • San Francisco 4 Colorado 2 Final
  • Kansas City 4 Texas 3 Final
  • Washington 6 L.A. Dodgers 4 Final
  • Colorado 10 San Francisco 9 Final

Olympic Men’s Basketball - Mon 9/1/14

  • Serbia 83 Iran 70 Final
  • France 94 Egypt 55 Final
  • Spain 82 Brazil 63 Final
  • Senegal 77 Croatia 75 Final
  • Argentina 85 Philippines 81 Final
  • Greece 90 Puerto Rico 79 Final

Womens Volleyball - Mon 9/1/14

  • Wyoming 3 Utah Valley 0 Final
...more scores

Game Schedule

MLB - Wed 9/3/14

  • Philadelphia @ Atlanta 10:10am
  • Pittsburgh @ St. Louis 11:45am
  • San Francisco @ Colorado 1:10pm
  • Washington @ L.A. Dodgers 1:10pm
  • Seattle @ Oakland 1:35pm
  • Boston @ N.Y. Yankees 5:05pm
  • Cincinnati @ Baltimore 5:05pm
  • Detroit @ Cleveland 5:05pm
  • N.Y. Mets @ Miami 5:10pm
  • Toronto @ Tampa Bay 5:10pm
  • Milwaukee @ Chi Cubs 6:05pm
  • Chi White Sox @ Minnesota 6:10pm
  • L.A. Angels @ Houston 6:10pm
  • Texas @ Kansas City 6:10pm
  • Arizona @ San Diego 8:05pm

Olympic Men’s Basketball - Wed 9/3/14

  • Brazil vs Serbia @ Granada, Spain 10am
  • Iran vs Egypt @ Granada, Spain 7:30am
  • France vs Spain @ Granada, Spain 2pm
  • Puerto Rico vs Philippines @ Seville, Spain 5:30am
  • Argentina vs Senegal @ Seville, Spain 9:30am
  • Greece vs Croatia @ Seville, Spain 12pm
  • Ukraine @ New Zealand 7am
  • Finland vs Turkey @ Bilbao, Spain 9:30am
  • United States vs Dominican Republic @ Bilbao, Spain 1:30pm
  • Angola vs Slovenia @ Gran Canaria, Spain 9:30am
  • Korea vs Lithuania @ Gran Canaria, Spain 12pm

Olympic Men’s Soccer - Wed 9/3/14

  • Australia vs Mexico @ Gran Canaria, Spain 5:30am

Prep Baseball - Wed 9/3/14

  • Panguitch @ Bryce Valley 3pm
  • Valley @ Piute 3pm
  • Wayne @ Escalante 5pm

Prep Girls Soccer - Wed 9/3/14

  • North Sanpete @ Payson 4pm

Prep Volleyball - Wed 9/3/14

  • Alta @ Tooele 6pm
  • Layton Christian @ Intermntn Christian 6:15pm
  • Beaver @ Canyon View 7pm
  • Milford @ Escalante 7pm
  • Panguitch @ Bryce Valley 7pm
  • Snow Canyon @ Canyon View 7pm
  • Valley @ Piute 7pm

Women’s College Soccer - Thu 9/4/14

  • Cal State-Chico @ Dixie State 4pm

MLB - Thu 9/4/14

  • Boston @ N.Y. Yankees 5:05pm
  • Cincinnati @ Baltimore 5:05pm
  • Detroit @ Cleveland 5:05pm
  • Toronto @ Tampa Bay 5:10pm
  • Seattle @ Texas 6:05pm
  • L.A. Angels @ Minnesota 6:10pm
  • St. Louis @ Milwaukee 6:10pm
  • Arizona @ San Diego 7:10pm

NFL - Thu 9/4/14

  • Green Bay @ Seattle 6:30pm

Olympic Men’s Basketball - Thu 9/4/14

  • Egypt vs Brazil @ Granada, Spain 7:30am
  • France vs Iran @ Granada, Spain 10am
  • Spain vs Serbia @ Granada, Spain 12pm
  • Philippines vs Senegal @ Seville, Spain 6am
  • Puerto Rico vs Croatia @ Seville, Spain 10am
  • Greece vs Argentina @ Seville, Spain 4pm
  • New Zealand vs Finland @ Bilbao, Spain 7am
  • United States vs Ukraine @ Bilbao, Spain 9:30am
  • Dominican Republic vs Turkey @ Bilbao, Spain 1:30pm
  • Angola vs Australia @ Gran Canaria, Spain 5:30am
  • Mexico vs Korea @ Gran Canaria, Spain 9:30am
  • Slovenia vs Lithuania @ Gran Canaria, Spain 1:30pm

Prep Girls Soccer - Thu 9/4/14

  • Waterford @ Rowland Hall 4pm
  • Dixie @ Snow Canyon 7:30pm
  • Pine View @ Desert Hills 7:30pm
  • South Sevier @ North Sevier 4pm
  • Juab @ Carbon 3:30pm

Prep Volleyball - Thu 9/4/14

  • Cedar @ Desert Hills 7pm
  • Dixie @ Hurricane 7pm
  • Snow Canyon @ Canyon View 7pm
  • Kanab @ Parowan 7pm
  • Carbon @ Tooele 6pm
  • Logan @ Bear River 6pm
  • Park City @ Brighton 6pm
  • Roy @ Stansbury 6pm
  • Wasatch Academy @ Gunnison 6pm
  • West Ridge @ Rockwell 6pm
  • Green River @ Tabiona 6:30pm
  • Maeser Prep @ Juab 6:30pm
  • Morgan @ Mountain Crest 7pm
  • South Sevier @ Piute 7pm
  • Tintic @ Wendover 7:30pm
...full schedule

Standings

2007 Prep Football Standings
Last Updated: 11/21/07
CLASS 3-A
REGION 8 League Overall (FINAL)    
Team W L W L PF PA GB
xyJuan Diego 4 0 8 4 303 177 -
xDelta 2 2 5 6 142 141 2
xEmery 2 2 7 5 333 242 2
xNo Sanpete 2 2 6 5 257 275 2
Carbon 0 4 3 6 67 229 4
x=play-off berth              
y=region champ              
REGION 9 League Overall (FINAL)    
Team W L W L PF PA GB
xyCedar City 2 0 8 4 340 216 -
xHurricane 1 1 3 7 185 198 1
Canyon View 0 2 0 9 101 365 2
x=play-off berth              
y=region champ              
               
REGION 10 League Overall (FINAL)    
Team W L W L PF PA GB
xyWasatch 3 1 9 4 375 211 -
xyUnion 3 1 9 4 427 313 -
xJudge 2 2 10 3 449 246 1
xPark City 2 2 7 3 332 157 1
xUintah 0 4 1 9 169 453 3
x=play-off berth              
y=region champ              
               
REGION 11 League Overall (FINAL)    
Team W L W L PF PA GB
xyLogan 5 0 12 2 428 208 -
xMorgan 4 1 5 6 36 218 1
xOgden 2 3 3 8 156 325 3
xGrantsville 2 3 3 8 116 290 3
xBen Lomond 1 4 2 10 234 433 4
Bear River 1 4 1 10 122 327 4
x=play-off berth              
y=region champ              
               
CLASS 2-A
NORTH REGION League Overall (FINAL)    
Team W L W L PF PA GB
xyNo Summit 5 0 12 0 383 146 -
xSo Summit 4 1 9 2 307 106 1
xManti 3 2 7 4 261 191 2
xJuab 2 3 6 5 274 167 3
xGunnison 1 4 4 6 217 261 4
xA.L.A. 0 5 1 9 69 361 5
x=play-off berth              
y=region champ              
SOUTH REGION League Overall (FINAL)    
Team W L W L PF PA GB
xyMillard 5 0 11 1 334 161 -
xGrand 3 2 6 5 230 213 2
xRichfield 3 2 6 5 316 228 2
xSan Juan 3 2 6 5 254 195 2
xSo Sevier 1 4 3 7 171 280 4
xBeaver 0 5 0 10 59 276 5
x=play-off berth              
y=region champ              
               
CLASS 1-A
NORTH REGION League Overall (FINAL)    
Team W L W L PF PA GB
Rich 4 0 8 4 223 166 -
Duchesne 3 1 7 5 312 232 1
Monticello 2 2 5 6 163 229 2
Altamont 1 3 1 10 66 369 3
Layton Christian 0 4 1 8 81 308 4
SOUTH REGION League Overall (FINAL)    
Team W L W L PF PA GB
Kanab 4 0 12 1 434 153 -
Enterprise 3 1 7 5 206 213 1
No Sevier 2 2 4 5 219 95 2
Parowan 1 3 3 8 167 222 3
Milford 0 4 1 8 82 341 4

Prep Football Rankings

3A

  1. Bear River
  2. Judge Memorial
  3. Snow Canyon
  4. Juan Diego
  5. Dixie

2A

  1. San Juan
  2. North Summit
  3. Millard
  4. Manti
  5. Beaver

1A

  1. Duchesne
  2. Kanab
  3. Rich
  4. Enterprise
  5. Layton Christian